Zapalenie oskrzeli a kaszel

kaszel
Kaszel najczęściej towarzyszy infekcjom układu oddechowego. I choć często potrafi być bardzo uciążliwy, zwykle równie szybko ustępuje, jak się pojawia. Kaszel jest prawidłową reakcją organizmu na podrażnienie dróg oddechowych, przede wszystkim oskrzeli. Prowadzi do usunięcia z dróg oddechowych wydzieliny a wraz z nią toksyn, bakterii oraz ciał obcych. Występuje również u ludzi zdrowych. Jeśli nie jest jednorazowy tylko staje się uporczywą dolegliwością trwającą ponad 8 tygodni, warto zastanowić się nad przyczyną.

Kaszel czasem bywa groźny i może być źródłem niebezpiecznych powikłań. Dlatego z uporczywym kaszlem zawsze warto pójść do lekarza. Jako objaw dotyczy wielu chorób i może poprzedzać schorzenia innych narządów.

Kaszel przewlekły spowodowany jest przez wolno gojące się ostre zapalenia oskrzeli. Zwykle całkowicie ustępuje między 7 a 14 dniem, u niektórych kaszel trwać może nawet do 6 tygodni. U palaczy kaszel trwa dłużej. W przypadku nałogowego palenia tytoniu kaszel najczęściej związany jest z zapaleniem oskrzeli i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Jeśli więc pojawiają się pierwsze symptomy w postaci kaszlu (głównie porannego) i skąpego odkrztuszania wydzieliny – nie lekceważ tych sygnałów. Bo w chwili, gdy wystąpi duszność wysiłkowa, może być już za późno. Zmiana charakteru kaszlu czy też chrypka powinny być sygnałem ostrzegawczym dla palaczy.

Kaszel występujący po posiłku, w pozycji leżącej, może towarzyszyć chorobie refluksowej przełyku. Istotą choroby jest niewydolna zastawka znajdująca się między przełykiem, a żołądkiem, co powoduje wracanie treści z żołądka do przełyku i gardła. Drobiny jedzenia wraz z wdychanym powietrzem dostają się wówczas do dróg oddechowych powodując kaszel.

PRZYCZYNY KASZLU
Spływanie wydzieliny z przewodów nosowych do gardła jest inną pozapłócną przyczyną przewlekłego kaszlu. Taka przyczyna najczęściej występuje u osób chorujących na przewlekłe zapalenie zatok, przewlekły katar czy inne przewlekłe choroby nosa. Kaszel sezonowy, połączony z zapaleniem spojówek, kichaniem może być oznaką alergii. Kaszel napadowy, świszczący, z dusznościami występuje u osób chorych na astmę oskrzelową. Należy pamiętać, że kaszel może mieć też związek ze stosowaniem leków.
Nie czyszczone klimatyzacje również mogą być przyczyną kaszlu. Badania wykazały, że przyczyną kaszlu u młodzieży i osób dorosłych są zakażenia wywołane przez pałeczki ksztuśca oraz zakażenia bakteriami atypowymi.

W każdym przypadku przedłużającego się kaszlu, konieczna jest wizyta u lekarza. W trakcie wizyty lekarz spyta o charakter kaszlu, jego intensywność, o barwę i konsystencję tego , co staramy się pozbyć z dróg oddechowych. Udzielone odpowiedzi mogą mieć niezwykle istotne znaczenie dla postawienia odpowiedniej diagnozy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz