Coś na katar

Istnieją dwie postacie nieżytu nosa: alergiczny i infekcyjny. Oba objawiają się kichaniem, świądem, wyciekiem wydzieliny i uczuciem zatkania nosa. Rozróżnienie kataru alergicznego od infekcyjnego nie jest łatwe, gdy objawom nie towarzyszy typowa dla infekcji gorączka i bóle mięśniowe. Czasami bywa tak, że osoba, u której wystąpiły objawy alergii, dodatkowo zaraża się wirusem. Leczenie wirusowego i alergicznego nieżytu nosa się różni.

Osoba cierpiąca na katar alergiczny nie będzie miała większych korzyści z przyjmowania paracetamolu czy aspiryny. Podobnie osobom z nieżytem wirusowym nie poleca się donosowych sterydów. To lekarz podejmuje decyzje o odpowiedniej terapii dla pacjenta.
Istnieje grupa leków, które powszechnie stosuje się w obu jednostkach chorobowych, choć w różnym celu. Są to leki przeciwhistaminowe, które stosuje się w objawowym leczeniu wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych, wykorzystując przy tym nie tyle ich działanie przeciwhistaminowe, co wynikającą z częściowej aktywności muskarynowej zdolność osuszania śluzówek nosa przez zmniejszanie ilości wydzielanego śluzu.
Antyhistaminiki mogą mieć również działanie hamujące sam odruch kichania, być może nie tylko w samym nosie, ale również na poziomie mózgu. W ten sposób łagodzą dolegliwości wywołane przez wirusy. Działanie to szczególnie efektywnie daje się wykorzystać w połączeniu z lekami obkurczającymi naczynia śluzówki.

Połączenie antyhistaminików i leków obkurczających można doraźnie wykorzystać w objawowym leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Niestety, oprócz korzystnych w leczeniu przeziębienia i grypy skutków, takie zestawienie powoduje senność i uczucie suchości błon śluzowych.

Drugim powodem stosowania leków antyhistaminowych w infekcjach wirusowych bywa ich swoiste działanie przeciwzapalne. Działanie takie opisano np. w przypadku loratadyny właśnie na modelu infekcji wirusowej wywołanej przez jeden z typowych wirusów przeziębienia. Stwierdzono w nim, że loratadyna wykazuje, prawdopodobnie niezależną od receptora histaminowego, zdolność hamowania na poziomie komórek niektórych reakcji wywoływanych przez zakażenie wirusowe, takich jak np. wzrost ekspresji cząstek adhezyjnych, przy udziale których wirus wnika do zakażanych komórek.
Wiemy również, że istnieje związek między reakcjami układu immunologicznego na wirusy i alergią. Czasem procesy zapalne wywołane przez zakażenie wirusowe stają się przyczyną zaostrzenia przebiegu astmy. Dlatego alergikom zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych w trakcie infekcji wirusowych, profilaktycznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz