Sposoby na ból głowy

sposoby na ból głowy
Każdy odczuwa raz na jakiś czas ból, który niekiedy nawet może uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Najczęściej skarżymy się na ból głowy, rzadziej kręgosłupa i brzucha. Co trzeci chory nigdy w takiej sytuacji nie idzie do lekarza, gdyż leczy się dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi.
Alarmujący jest fakt, iż zażywamy tak wiele tego typu preparatów, że zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce na świecie.

Ważny związek, nie nazwa leku
Zdarza się i tak, że gdy jeden środek nie przynosi wyczekiwanej ulgi, bierzemy lek o innej nazwie, mając nadzieję, że ten pomoże. Jeżeli jednak ból nie ustępuje, zażywamy kolejny. To właśnie w ten sposób można doprowadzić do groźnego w skutkach przedawkowania.
Bardzo często różne leki o przeróżnych nazwach to dokładnie te same substancje czynne. Najbardziej popularny paracetamol – występuje aż w kilkudziesięciu lekach o różnych nazwach handlowych. Wystarczy 12 tabletek tego środka w ciągu dnia, by doprowadzić do przedawkowania i zatrucia.

Do specjalistów od leczenia pacjentów z migreną i bólami głowy, bardzo często trafiają osoby, które przez całe życie zażywały leki o różnych nazwach handlowych, a tym samym składzie chemicznym. Najczęściej nawet nie pomyślały, że to cały czas był ten sam lek.
Do przedawkowania leków przeciwbólowych może także doprowadzić niecierpliwość osoby z dolegliwościami bólowymi. Pamiętajmy, że środki przeciwbólowe potrzebują co najmniej kilkunastu minut, a zazwyczaj nawet do pół godziny, by zacząć działać.
Tymczasem często zażywamy kolejną dawkę, zanim jeszcze poprzednia pigułka zacznie działać.

Według specjalistów ze wszystkich leków przeciwbólowych najbezpieczniejszy jest paracetamol. Mimo to także jego przedawkowanie może być groźne i prowadzić do nudności, zgagi, a nawet uszkodzenia wątroby.
Groźniejsze jednak dla przewodu pokarmowego czy nerek są niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. popularny ibuprofen. W dodatku, ze względu na różnice genetyczne między ludźmi, tylko niektóre leki z tej grupy skutecznie działają na konkretnych chorych. Które? To stwierdza się metodą prób i błędów, pod nadzorem lekarza.
Według niektórych lekarzy, skuteczniejsze w zwalczaniu bólu są leki, które łączą paracetamol z innymi środkami przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi np.: aspiryną, kodeiną czy pyralginą. Jednak w przypadku tak silnych środków konieczna jest duża ostrożność przy ich zażywaniu. Kobiety bardzo często w pierwszych dniach menstruacji zażywają duże ilości ibuprofenu albo aspiryny, a tymczasem te dwa związki zwiększają krwawienie. O wiele lepszym lekiem dla kobiet w czasie okresu jest paracetamol. W przypadku uporczywych bólów brzucha najlepiej łączyć lek przeciwbólowy z rozkurczowym.

Przy zakupie leków przeciwbólowych, takich które są dostępne bez recepty należy poprosić farmaceutę o poradę. Podczas rozmowy należy poinformować go o tym, jakie leki już stosowaliśmy, na jakie choroby przewlekle cierpimy, na co jesteśmy uczuleni. Jest to niezwykle ważne,gdyż nawet z pozoru niewinny lek, w połączeniu z innymi, może spowodować katastrofę. Trzeba też poinformować farmaceutę, jak długo dokucza nam dana dolegliwość. Czasem może się okazać, że konieczna jest jednak wizyta u lekarza.

Obecnie w Polsce działają już specjalne poradnie zajmujące się leczeniem bólu przewlekłego. Ale warto też pamiętać o innych sposobach zwalczania bólu, takich jak relaks, unikanie hałasu i ostrego światła, picie herbaty z melisy oraz delikatne masaże głowy lub innych bolących miejsc.

Kilka sposobów na ból głowy:

suszone ziele macierzanki, należy włożyć je do dwóch płóciennych woreczków, następnie podgrzać nad parą i przyłożyć do skroni. By się nie przesuwały, dobrze jest obwiązać głowę np. chustką i położyć się do łóżka. Można też zastosować olejki albo maść majerankową, którą wmasowuje się w skronie i czoło.
warto poświęcić chwilę na uciskanie odpowiednich punktów na ciele, gdyż pobudza to wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych, czyli endorfin. Palcem wskazującym uciskać punkt położony między brwiami, w miejscu, gdzie nos łączy się z czołem. Następnie kciukiem i palcem wskazującym wymasować, na zmianę w obu dłoniach, punkty położone między kciukiem a palcem wskazującym. Na koniec, uciskać palcem wskazującym wgłębienie, które znajduje się na środku karku, tuż pod włosami. Ważne, by pamiętać, że punkty akupresurowe należy uciskać rytmicznie ok. 20 razy.
jeśli dłuższy czas siedzisz z pochyloną głową, naciągnięciu ulega grupa mięśni grzbietowych w górnym odcinku kręgosłupa. Wtedy ból pojawia się w okolicy karku, ale promieniuje też w kierunku głowy. W takiej sytuacji najlepiej przygotować sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku tymiankowego albo sosnowego, która rozluźni napięte mięśnie.
gdy długo pracujesz przy komputerze, ból głowy może być związany ze zmęczeniem wzroku. Pamiętaj o robieniu przerw w pracy, najlepiej przynajmniej raz dziennie wstać od komputera i wybrać się na szybki spacer. Jeżeli nie jest to możliwe, powinno się przynajmniej rozluźnić mięśnie odpowiedzialne za funkcjonowanie oczu, można to zrobić następująco; wybrać jakiś punkt przed sobą i wpatrywać się w niego szeroko otwartymi oczami, aż poczuje się lekki ból, następnie przenieść wzrok na punkt położony blisko siebie i wpatrywać się w niego z podobną intensywnością. Całą serię powinno się powtórzyć 3 razy.
gładzenie i ugniatanie napiętych mięśni karku pomoże usunąć ból głowy wywołany stresem. Połóż prawą dłoń na karku, tuż pod włosami, tak aby kciuk znajdował się po jednej stronie szyi, a pozostałe palce po drugiej. Przytrzymaj lewą dłonią czoło, prawą delikatnie 20-30 razy ściskaj mięśnie karku.
postaraj się o dużą dawkę witamin, pijąc świeżo wyciśnięte soki.
ważne jest regularne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości magnezu. Ten pierwiastek rozluźnia naczynia krwionośne, które w przypadku napięcia wywołują bóle głowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz